Obec Hronská Breznica
ObecHronská Breznica
rozšírené vyhľadávanie

Výskyt sršňa ázijského - hrozba pre naše včely

V súvislosti s potvrdeným výskytom invázneho druhu sršňa ázijského v roku 2023 v Maďarsku a v Českej republike, je vysoká pravdepodobnosť, že bude jeho výskyt zaznamenaný v najbližšom čase aj na území Slovenska, píše sa na sociálnej sieti ŠOP

ŠOP žiada o spoluprácu pri jeho sledovaní.

"Budeme tak schopní efektívnejšie podchytiť jeho prípadný výskyt a podniknúť kroky na zamedzenie jeho šírenia," informujú.

Sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax) je invázny druh, introdukovaný do Európy pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy, prvýkrát spozorovaný v juhozápadnom Francúzku (2004). Druh prudko zvyšuje svoju populáciu a rýchlo sa šíri, najmä pozdĺž vodných tokov. V západne Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje. Na Slovensku zatiaľ potvrdený nebol.

Predstavuje hrozbu pre opeľovače a včelárov (napáda a živí sa včelami ako aj ostatným hmyzom, menším od neho), ovocinárov (znehodnocuje ovocia jeho požieraním) a predstavuje aj potenciálnu hrozbu pre alergikov.

Sršeň ázijský je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný sršeň, má výrazne žlté nohy a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.

Sršeň ázijský sa už v roku 2023 objavil aj v Českej republike či Maďarsku a ochranári ho očakávajú aj u nás. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR preto prosí ľudí o spoluprácu pri jeho sledovaní, aby včas mohla podniknúť kroky na zamedzenie jeho šírenia. “Z dôvodu prevencie je nevyhnutné, aby bol výskyt predmetného druhu zaznamenaný čo najskôr ako sa objaví na území Slovenska. Z daného dôvodu chceme dať do pozornosti systém rýchleho varovania, cez ktorý je možné nahlasovať potenciálne výskyty predmetného druhu,” uvádza ŠOP SR. Dostupný je na stránke invaznedruhy.sopsr.sk/system-rychleho-varovania.

ŠOP SR deklaruje, že všetky nahlasované výskyty budú preverené, aby mohli podchytiť inváziu druhu na začiatku, lokalizovali hniezda druhu a zabezpečili následné odstránenie hniezda a jedincov sršňa.

 

Dátum zvesenia: 31. 3. 2026 Zodpovedá: Správce Webu

Úrad

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Elektronická komunikácia

Elektronická komunikácia

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:17
TÝŽDEŇ:17
CELKOM:229475